Jóga

Kr.e.325-ben, amikor Nagy Sándor elérte az Indust, szent emberekkel, jógikkal találkozott. Ekkor a jóga már gyakorlattá vált, valószínűleg a történelem előtti idők sámánizmusából alakult ki. A harcos görög csodálattal adózott a jógik rendkívüli képességeinek.

A jóga egy szanszkrit eredetű szó, amelynek a jelentése "iga". Iga, amellyel az állatokat hajtják járomba.
A szó kettős értelemben is utal a jógára: a segítségével egyrészt megtörténik az ember lényének integrálása, valamint jelzi a jógához szükséges fegyelmet és önfegyelmet.
Már a szó jelentése is utal arra, hogy a - legalábbis az Indiában szokásos - formáknak vannak bizonyos feltételei.
Nyugaton a jógának a sportos változatai terjedtek el.
Amit ma az európai körben jógának mondanak egy neves jógakutató szerint, az csak nevetséges hókuszpókusz és legfeljebb ezoterikus gimnasztikának nevezhetnénk.

A jóga a megváltás útja, az egész életet magában foglalja.
Kr.e. 150 körül Patandzsáli a híres jógaszutráiban rögzítette a megváltás nyolcszoros ösvényét.
Először is le kell számolnunk a terhelő, karmát okozó magatartásformáinkkal, mint a tudatlanság, önzés, kötődés, elutasítás, valamint az élethez való ösztönös ragaszkodás.

Kötődésünktől önmagunkhoz és a világhoz a jóga gyakorlásával szabadulhatunk meg.
Ennek a folyamatnak nyolc lépcsőfoka van: jáma (összeszedettség és helyes életvezetés) nijáma (aszkétikus fegyelem), ászanák (testtartások), pránajáma (a légzés ellenőrzése), prátiahara (az érzékek elfordítása a dolgoktól), dhárana (koncentrálás egy pontra), dhjána (meditáció) és szamádhi ( megvilágosodás.
Az első két fok az életvezetés általános szabályait tartalmazza.
A további fokozatok azon a belátáson nyugszanak, hogy a test és a lélek együttesen szoros egységet alkot.

Aki a jógát a mindennapokban, testgyakorlatokként végzi, a Patandzsáli fokozatrendszeréből csak az ászanákat használja.
(A cikket beküldte: csorieva)



100 évvel ezelőtti diéta
Nem csak az angol hercegnő, Fergie esküszik arra, hogy éhezés nélkül is le lehet fogyni! Egy 100 évvel ezelőtti diéta új lehetőséget kínál a fogyni vágyóknak. Egész nap ehetsz-ihatsz, mégis tartani tudod az ideális testsúlyodat. (a 90 naposozóknak is érdemes... »
Az almaecet jótékony hatásai
Anno kipróbáltam ezt is, sőt még egy könyvet is olvastam róla évekkel ezelőtt. Az igazán elszántaknak ajánlom, akik nem idegenkednek az új ízektől, mert valljuk be, ritkán jutna eszünkbe amúgy ecetes vizet inni :) Egyébként teljesen megszokható és nyáron akár... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.fogyokurak.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) fogyokurak.hu | WebMinute Kft.