Kategória: További fogyókúrás cikkek

Tudatos táplálkozás -csalj, hogy fogyj!

A tudatos táplálkozás jelenti az első lépcsőfokot a sikerhez. Sokáig a tudomány nem tudta megmagyarázni a diéta során a szervezetben bekövetkező változásokat, de manapság egyre tisztább képet kaphatunk arról, hogy mi is történik a díszletek mögött. Ezek érdekes konzekvenciák levonására késztetnek minket, mint ahogy ebből a cikkből is kiderül: néha csalnunk kell, hogy fogyjunk.

Amikor felfedezték a leptin hormont tűzként terjedt a hír, hogy megvan az elhízás jövőbeli ellenszere. A gyógyszergyártók rögtön lecsaptak az újdonságra, mindenki a leptin fogyasztószerré történő fejlesztéséről álmodozott. Az eredmények valóban meggyőzőek voltak: az állatkisérletek során néhány adag dózis befecskendezése is csökkentette az étvágyat, és rohamos zsírvesztést okozott az izomtömeg megőrzése mellett! Ezután azonban a leptin ugyanolyan gyorsan, mint ahogy az egekbe emelkedett el is tűnt a süllyesztőben -már ami a médiát illeti. Ennek oka az a furcsa és ellentmondásos felfedezés volt, miszerint a túlsúlyos emberek leptin szintje magasabb, mint a soványaké.

Igaz, hogy magasabb ámde érzéketlenebbek rá hasonlóan, mint az inzulin esetében; ez pedig a leptin fogyasztószerként való alkalmazásának végét jelentette. A leptin szerepe azonban korántsem mellékes. Testépítők kitapasztalták, hogyha diétájukba "csaló" napokat iktatnak az serkenti az anyagcserét, ezáltal újból beindítja a zsírleadást. Ennek okát sokáig csak találgatták, ám ma már tudjuk a választ: a leptin miatt. Mivel ez a hormon felelős a koplalás elkerüléséért, amint csökken a kalória beviteled és összemennek a zsírsejtjeid, a leptin termelése is visszaesik. Ez lassítja az anyagcserét, hogy több energiát takarítson meg és megnöveli az étvágyat, hogy több energia jusson a szervezetbe. Ha egyszerre sokat eszel a diétázás után a leptin szintja az egekbe szökik, ezzel serkentve az anyagcserét és csökkentve az étvágyat.

Emiatt érdemes "csaló" napokat beiktatni a diétába; természetesen ezek a napok nem jelentik azt, hogy mértéktelenül bármit fogyaszthatunk; az extra kalóriák túlnyomó részének komplex szénhidrátokból pl. zabpehelyből, gabonapelyhekből, rizsből, tésztából vagy krumpliból kell származnia. A szénhidrát anyagcsere egyik mellékterméke a hexozamin, ami a leptin jelátviteli útjában szereplő fontos anyag. Ami még fontos a csaló napokon: ne vidd túlzásba a gyümölcsök fogyasztását! Ezek fruktóztartalmát ugyanis nem tudja a szervezeted közvetlenül hasznosítani, hanem a májad a fruktózt előbb glükózzá, vagy zsírrá alakítja. Mivel a csaló napokon magas a szénhidrát beviteled, ezért sokkal valószínűbb, hogy a fruktóz zsírrá alakul. Ha ezt nem szeretnéd elérni csaló napokon ne fogyassz 50 gramm fruktóznál, vagyis 3-4 gyümölcsnél többet!

A csaló alkalmak gyakoriságát és hosszát a testzsírszázalékod és az addig elvégzett diétád hossza határozza meg. Minél hosszabb ideje diétázol (vagyis minél mélyebbre süllyedt a leptin szinted), annál többször kell "csalnod" (vagy töltened, ahogy általában hívják). Azok, akik 20% testzsír felett vannak min. 10 naponként lehet töltési napot végezniük úgy, hogy szintentartó kalóriaszükségletüknél 50%-al több kalóriát visznek be.

Leptin gyorstalpaló:
*Leptin és a zsírpárna: a leptint a zsírsejtek termelik zsírtartalmuktól függő mennyiségben, ezért magasabb a kövér emberek leptin szintje. A gond az, hogy ők már ellenállóak a leptinnel szemben, így az nem tudja kifejteni a zsírraktározást szabályzó hatását befolyásolva a táplálékbevitelt és az anyagcserét.

*Leptin kontroll: a leptin szintedet szabályzó két legfontosabb dolog a zsírsejtek és a táplálékbevitel (főleg szénhidrát). Minél soványabb vagy és minél kevesebbet eszel, annál kevesebb leptint termel a szervezeted. A leptin koplalásgátló hormon, hiánya a szervezetet koplaló üzemmódba kapcsolja, vagyis lassul az anyagcsere valamint nő az éhség és így minden valószínűség szerint a táplálékbevitel is.

*Az éhség: a leptin az étvágyat az agy megfelelő szabályozó területeiben receptorokon keresztül szabályozza. Ha a leptin receptorhoz kötődik, akkor telítettség érzetét váltja ki és az étvágy csökken. Ha azonban kevés a leptin, kevesebb receptor van kötött állapotban az éhségérzet pedig egyre fokozódik.

*Az "égés": az jelenleg még nem tisztázott teljesen, hogy miként szabályozza a leptin az anyagcserét. Több elmélet létezik, de 100%-osan egyik sem fogadható el. Most úgy tűnik, hogy a palyzsmirigy T3 hormonjának a keze van a dologban.

*Növekedés: a leptin magas energiabevitel által kiváltott anabolikus hormonális környezet kialakításáért is felelős, így hiánya ennek megszűnését is jelenti a diéta során. Vagyis a fogyásban játszott szerepe mellett a leptin kiemelten fontos az izomtömeg növelésében és megtartásában is. Az ok, amiért a kemény edzés és a megfelelő fehérjebevitel ellenére is veszítünk izmot a diéta során nagyrészt hormonális hátterű. A leptin pedig számos anabolikus hormon szabályozásáért felelős, ezek közül a legjelentősebbek a tesztoszteron, a növekedési gormon, a T3 és az inzulin-szerű növekedési faktor (IGF-1).

Leptin és a táplálékkiegészítők:
Bár jelenleg nincs forgalomban olyan táplálékkiegészítő amely a leptin hatását utánozná, sok olyan van amely elősegíti a leptin termelődését.
*glukozamin: ez az anyag az ízületeket védő hatása mellett serkenti a hexozamin termelődését. Napi 1500mg-ot vegyél be 2-3 dózisban.
*leucin: A leucin az egyik BCAA aminosav, serkenti a fehérjeszintézist az egész szervezetben. Vigyél be 5 grammot ébredéskor, edzés előtt és edzés után.
*kreatin: Napi 5 gramm és a sejtjeid térfogata és energiatermelő folyamataik optimalizálva lesznek.
*alfa-liopnsav (ALA): Ez az antioxidáns fokozza a glükóz anyagcseréjét. Edzés után vegyél be 100-200mg-ot. Kapszula formájában kapható.
*tirozin: Fontos kémiai előanyag az agyban. Szedj napi 1-2 grammot naponta kétszer éhgyomorra.
*synephrine (keserű narancs): Ez az adrenalint utánzó anyag fenntartja a leptin érzékenységét. Naponta 1-2 alkalommal 5-25mg-ot vegyél be.

forrás: FitMuscle 2004/2
(A cikket beküldte: hajnalmadar)



Zsíradó
Nagy Britanniában készült egy kutatás, amely szerint, ha a zsíros, egészségtelen ételekre magasabb adót vetnének ki, akkor nagyon sok szív- és érrendszeri betegség megelőzhető volna. »

Ha már százszor elbuktál 2.
A sok küzdelem és kudarc után, januárban eldöntöttem! Életmódváltás! Igaz gyógyszeres segítséggel, de ma március közepén, mínusz húsz kilónál tartok! Ismerem azt az érzést, amikor az ember lelkesen nekikezd egy diétának, aztán egy-két hónap elteltével mégis többet... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.fogyokurak.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) fogyokurak.hu | WebMinute Kft.