Egészségügyi tanácsok fiataloknak

Az egészséges életmód elengedhetetlen összetevői 12 téma köré csoportosíthatók. Ezekről írok röviden, a figyelem felkeltése ill. a helyes életmód kialakítása érdekében. A tizenévesek vannak a legveszélyeztetettebb helyzetben ilyen szempontból. Azonban az a tini, aki pici korától fogva arra van szoktatva, hogy egészséges életmódot folytasson, káros szenvedélyektől mentes, egészséges felnőtté válik majd.

12 téma köré csoportosíthatók az egészséges életmód feltételei. Hogy ezeknek az ajánlásoknak megfelelően tudjunk élni, s ezáltal az egészségünket megőrizni, ismernünk kell ezeket a feltételeket, s igyekeznünk kell úgy irányítani az életünket, a mindennapjainkat, hogy lehetőség szerint be is tudjuk tartani őket.

1.Személyi higiénia
A mi civilizációnkban majdnem mindenki tudja, mit jelent a személyi higiénia. Sajnos azonban akadnak olyanok, akik nem tartják be, s ezáltal sok kellemetlenséget okoznak a környezetüknek, s veszélyeztetik önmagukat.
Alapvető a naponként 1x-i zuhanyozás, minimum kétszeri fogmosás. De célszerűbb minden étkezés után. Fontos a haj és köröm ápolása is. A hajunkat hetente egyszer muszáj megmosni, különösen a serdülő korban, amikor erőteljesebben zsírosodik. A köröm tisztaságát biztosítja a rendszeres kézmosás, a szépségét pedig a rendszeres körömápolás. Nincsen szörnyűbb a lepergő félben lévő lakknál, ami alól fekete csík kandikál ki. Célszerű a 24 órán át ható izzadság-gátlók használata, és fokozott tisztálkodásra van szükség a havi vérzés idején.

2.Egészséges táplálkozás
Az egészséges életmód alapvető része a táplálkozás. A fejlődő szervezetnek különösen nagy szüksége van az ún. építő tápanyagokra. Bőségesen kell fogyasztani fehérjéket (tejtermékeket, baromfihúst, tojást), rostdús és vitaminban gazdag gyümölcsöket valamint energiát szolgáltató szénhidrátokat. Kerülni kell a cukrozott italokat, a mesterséges adalékokat tartalmazó gyorséttermi eledeleket, valamint a zsíros, fűszeres vörös húsokból készült ételeket. Szükség esetén pótolni kell a vitaminokat és az ásványi anyagokat, amíg a szervezet növésben van.

3.Több mozgás
A rendszeres mozgásnak köszönhetően fejlődnek az izmok, nő a szervezet teherbíró-képessége, megnövekszik a tüdőbe belélegzett levegő mennyisége, ezáltal javul a szervezet oxigénellátása. Javul a szervezet ellenálló-képessége, és csökken a különböző mozgásszegény életmód miatt kialakuló betegségekre való hajlam.

4.Stressztűrés, stresszkezelés
A stressz jelentése nagyjából "folyamatos feszültség" vagy "tartós idegesség". Ennek az állapotnak több kiváltó oka lehet. Egy fiatal esetében például az iskolai kudarc, családi nehézségek, párkapcsolati problémák. Mindenki másképp reagál egy adott helyzetre, ezért nehéz tanácsot adni a stressz kezelésére. A legcélravezetőbb természetesen a kiváltó probléma megoldása lenne, de ez sajnos nem minden esetben lehetséges. Segítség lehet, ha a fiatalnak van ún. bizalmasa, akivel megoszthatja gondjait, "kibeszélheti" magából a nyomasztó dolgokat, s így enyhíti a benne uralkodó feszültséget. Súlyos esetben szakember segítségét kell kérni, mert tartós stressz esetén idegrendszeri és szervi betegségek alakulhatnak ki.

5.Balesetmegelőzés
Baleset bárkit, bárhol érhet. A leggyakoribbak a fiatalok körében a közúti és a sportbalesetek. Viszonylag gyakran fordul elő háztartási és szerencsére ritkábban munkahelyi baleset. A balesetek megelőzésének legjobb módja a szabályok, előírások betartása, lehetőség szerinti betartatása. Például KRESZ, érintésvédelem, mérgező anyagok kezelése, háztartásokban a megfelelő körülmények biztosítása a különböző életkorú családtagok számára.

6.Nem dohányzás
Magyarországon sajnos a lakosság nagy része dohányzik. Ami a legnagyobb baj, hogy egyre több 16-18 éven aluli is rendszeres dohányzó. A nikotin s a belélegzett füstben lévő egyéb égéstermékek komoly károsító hatással vannak az emberi szervezetre.
A nemdohányzók védelméről szóló törvény talán segít abban, hogy egyre több nyilvános helyen ne kényszerüljenek az emberek, gyerekek, alkalmanként csecsemők a dohányfüst belélegzésére.
Aki nem dohányzik, több évvel meghosszabbítja életét, egészséges utódai lesznek, nem károsítja a környezetét, a környezetében élőket.

7.Kevesebb alkoholfogyasztás
Alkoholtartalmú ital fogyasztása különböző hatással van a különböző szervezetekre. A hatás függ az ital alkoholtartalmától, a fogyasztó korától, testsúlyától, „edzettségétől”.
A rendszeres alkoholizálás azonban előbb-utóbb mindenkinél szellemi leépüléshez, szervi betegséghez és lelki zavarokhoz vezet. Az alkoholisták elveszítik felelősségtudatukat, lerombolják a saját életüket. Elveszítik a családjukat, munkájukat.
Semmi baj nem származik azonban abból, ha valaki mértékkel és csak alkalmanként fogyaszt alkoholt, a megfelelő életkor elérése után!
Alkohol hatására hamar elvész az önkontroll, ami súlyos következményekkel járhat.

8.Drogtagadás
Egyre nagyobb probléma hazánkban a kábítószert fogyasztók számának drasztikus növekedése. A helyzet enyhítésére előadásokat szerveznek, drogambulanciákat működtetnek, de sajnos kevés fiatal él ezekkel a lehetőségekkel. A drogfüggőség testi, mentális és szociális problémákhoz vezet. A függőség valamint fogyasztás legjobb "ellenszere" a tagadás! Nem szabad elfogadni az első füves cigit, nem szabad kipróbálni a buliban ajánlott tablettát, és nagyon óvatosnak kell lenni, nehogy tudtunk nélkül kerüljön pl. az italunkba a kábítószer. A felelőtlen viselkedés, a csak egyszer megpróbálom hozzáállás életre szóló károsodáshoz vezethet. Úgy is lehet szórakozni, vidámnak lenni, bulizni, ha nem használunk hallucinogén szereket, nem szívunk füves cigit, nem isszuk magunkat részegre.

9.Időben orvoshoz fordulás
Vannak olyan betegségek, amelyek megelőzhetők és vannak olyanok, amelyek a tünetek korai felismerése estén gyógyíthatók, egyébként halálos kimenetelűek.
A különböző fertőző betegségek megelőzését szolgálják a védőoltások, a korai felismerést pedig a szűrővizsgálatok.
15-22 éves korban fontos a kötelező védőoltások mellett lányoknak a HPV vírusfertőzés elleni oltás. Fontos lehet a trópusi országokba utazóknak az ún. trópusi betegségek elleni védőoltás felvétele.
Ebben a korosztályban a szűrővizsgálatok közül a tüdő, a fogbetegségek, és a méhnyak-rák szűrése a legfontosabb, valamint minden lánynak ekkorra már el kell sajátítania a mell önvizsgálatát - esetleges kezdődő daganat felismerése érdekében.
Napjainkban az orvostudomány fejlettségének köszönhetően, az időben felismert rák gyógyítható!

10.Egészségüggyel való együttműködés
Az egészségüggyel való együttműködés több dolgot foglal magába. Fontos az együttműködés beteg és orvosa, ápolója között. Az orvos utasításait be kell tartani a gyógyulás érdekében.
Együttműködésről van szó akkor is, amikor minden állampolgárnak kötelessége bajbajutott embertársán segíteni majd a mentőkkel azok utasításait betartva együttműködni.
Az együttműködés fontos része a törvény által előírtak betartása, pl. kötelező védőoltások, munka- és balesetvédelmi előírások, fertőzések, járványok megelőzésére irányuló szabályok elfogadása.

11.Egyéni tisztelet, környezetvédelem
A környezetvédelem egy társadalmi tevékenység, amely az emberi társadalom által saját ökológiai létfeltételeiben (saját maga által) okozott károsodások megelőzésére, a károk mérséklésére vagy elhárítására irányul.
A levegő, a talaj, a víz szennyezése nagyon sok szempontból káros az ember egészségére. Ezek elkerülése, megakadályozása a társadalom feladata, de az egyén is hozzájárulhat. Például a szelektív hulladékgyűjtéssel, a környezet tudatos tisztántartásával, a környezetet szennyező anyagok használatának mellőzésével.
A környezet folyamatos szennyezése súlyosan károsítja bolygónkat, s ezzel csökkenti az emberiség fennmaradásának esélyeit. pl. fenyeget az édesvíz "elfogyása".

12.Kiegyensúlyozott szexualitás
Az emberi szükségletek között helyet kap a szexualitás, amit ma már szerencsére nem tabu-ként kezelünk.
Megfelelő életkorban, megfelelő testi – és szellemi valamint érzelmi fejlettség elérése után, a szexuális szükséglet kielégítése legalább annyira fontos, mint az egyéb élettani szükségletek. Azonban, ahogy lehet egészségtelenül táplálkozni, a testi higiéniát figyelmen kívül hagyni, úgy lehet a szexualitást is felelőtlenül kezelni.
A felelőtlen szexuális viszony kialakítása sok kárt tehet a fiatalokban. Pszichés és testi károsodást egyaránt.
A szexuális úton terjedő nemi betegségek megelőzésének legbiztosabb módja az állandó partner.
Felelőtlenség a gyakori partnercsere, valamint a meggondolatlan szexuális kapcsolat. Ha mégis ilyenre kerülne sor, akkor elengedhetetlen az óvszerrel történő védekezés. A korunk rémeként is emlegetett AIDS is nemi úton terjed leginkább.
S a felelőtlen kapcsolatok következménye lehet a nem kívánt terhesség, amit művi terhesség-megszakítás követhet- (szövődménye meddőség lehet), rosszabb esetben világra jön egy kisbaba, akinek a sorsa egy felelőtlen anya kezébe kerül.
(A cikket beküldte: pencil)



10 kérdés a lézeres látásjavításról
A lézeres látásjavítással gyorsan és fájdalommentesen szabadulhatunk meg szemüvegünktől vagy kontaktlencsénktől, az Optimum Szemészeten most ráadásul akár 25% kedvezményel! Cikkünkben az intézet 10. születésnapja alkalmából a kezeléssel kapcsolatos 10 leggyakoribb kérdést gyűjtöttük össze. »

Narancsbőr problémák - és a megoldás!
Narancsbőr problémák már huszonéves korban is előfordulhatnak. Láttam a fórumon, hogy mennyien próbáltok megszabadulni ettől az undorító kis bestiától, s ezerféle tipp van arra, hogy szabaduljatok meg tőle, mégis annyian írjátok, hogy nem megy. »




Minden jog fenntartva © 2024, www.fogyokurak.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) fogyokurak.hu | WebMinute Kft.